M. Lajčák po Brexite: Chceme lepšiu a zrozumiteľnejšiu Európu

24.jún

M. Lajčák po Brexite: Chceme lepšiu a zrozumiteľnejšiu Európu

​Luxemburg (24. júna) – Britskí voliči urobili svoje rozhodnutie a Európa musí teraz povedať, čo ďalej. V Luxemburgu to v piatok uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, ktorý sa zúčastnil na zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti EÚ. Najdôležitejšou témou v agende bola príprava budúcotýždňovej vrcholnej schôdzky premiérov a prezidentov štátov EÚ – Európskej rady.

Vyhlásenie MZVaEZ SR k výsledku referenda v Spojenom kráľovstve

24.jún

Vyhlásenie MZVaEZ SR k výsledku referenda v Spojenom kráľovstve

Slovenská republika s poľutovaním prijíma negatívny výsledok referenda o členstve Spojeného kráľovstva v Európskej únii. Toto rozhodnutie berieme na vedomie a rešpektujeme. Zároveň zdôrazňujeme, že až do zavŕšenia procesu vystúpenia z Európskej únie zostáva Spojené kráľovstvo jej členom so všetkými právami a povinnosťami. Európsku úniu momentálne čakajú náročné rokovania, ktoré musia dať odpovede na mnohé praktické otázky vrátane usporiadania vzájomných vzťahov únie so Spojeným kráľovstvom.

SR pomáha Stredoafrickej republike s reformou bezpečnostného sektora

22.jún

SR pomáha Stredoafrickej republike s reformou bezpečnostného sektora

New York (21. júna) - Slovenská republika zorganizovala na pôde OSN stretnutie na vysokej úrovni o reforme bezpečnostného sektora v Stredoafrickej republike (SAR). „Ide o vôbec prvé podujatie tohto druhu, ktoré je venované reforme bezpečnostného sektora v konkrétnom štáte,“ povedal pri otvorení zasadnutia minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, ktorý podujatiu predsedal. Prítomní na ňom bol aj minister obrany Stredoafrickej republiky Joseph Yakite a splnomocnenec prezidenta SAR pre reformu bezpečnostného sektora Jean Willybiro Sako.

M. Lajčák: Bez ohľadu na výsledok britského referenda EÚ potrebuje prejsť reflexiou

20.jún

M. Lajčák: Bez ohľadu na výsledok britského referenda EÚ potrebuje prejsť reflexiou

Luxemburg (20. jún 2016) - Blízkovýchodný mierový proces, politická situácia v Macedónsku, vízová liberalizácia s Gruzínskom, ale aj región Sahelu, Arktídy či rozšírenie mandátu pre operáciu EUNAVFOR MED Sophia dominovali dnešnému rokovaniu Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC). Slovensko zastupoval minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Dnešné rokovanie Rady sa nieslo pre Slovensko v osobitnom duchu, uviedol M. Lajčák. "Šlo o jedno z posledných ministerských zasadnutí, na ktorom sme sa zúčastnili ako radový členský štát. Od budúceho mesiaca, presne o desať dní, budeme predsedníckou krajinou Rady EÚ."

Vyhlásenie MZVaEZ SR k Svetovému dňu utečencov

20.jún

Vyhlásenie MZVaEZ SR k Svetovému dňu utečencov

Na základe rezolúcie Valného zhromaždenia OSN (55/79) prijatej v decembri roku 2000 a pri príležitosti výročia prijatia Dohovoru OSN o právnom postavení utečenca z roku 1951 si každoročne 20. júna pripomíname Svetový deň utečencov. V súčasnosti takmer 60 miliónov ľudí muselo nedobrovoľne opustiť svoje domovy v postavení utečencov, azylantov, migrantov, alebo vnútorne presídlených osôb. Poskytnutie pomoci a ochrany utečencom, ako aj efektívne zvládanie migračnej krízy, je výzva, ktorá vyžaduje globálne riešenie. Svetový deň utečencov pripomína utrpenie mužov, žien a detí, ktorí museli opustiť svoje domovy a zanechať svoje rodiny a spoločenské väzby, aby začali nový život v cudzej krajine. Napriek obrovskému úsiliu a pokroku, ktoré medzinárodné spoločenstvo dosiahlo od prijatia Dohovoru o postavení utečenca, mnohé problémy utečencov zostávajú často nevyriešené.

Príprava slovenského predsedníctva v rade EÚ

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

Miroslav Lajčák - kandidát na post generálneho tajomníka OSN

Logo slovenského presdsedníctva v Rade EÚ 2016

ĎALŠIE AKTUALITY

Viac

Očakávané udalosti

OZNAMY PRED CESTOU

V NÚDZI (24 hodín, 7 dní)

+421 2 5978 5978